Výroba elektřiny v domácí minielektrárně

Výroba elektrické energie doma

RVE energie

Mít možnost vyrábět si elektrickou energii doma a levně je snem snad všech, kdo musí platit účty za elektřinu. Vedle už používaných technologií - domácích větrných elektráren a solárních panelů - se začínají v praxi objevovat také domácí minielektrárny na principu společnné výroby tepla a elektřiny - tzv. kogenerační jednotky.

Základem takovéto domácí minielektrárny je spalovací motor poháněný zpravidla zemním plynem. Spalovací motor je napojen na generátor elektřiny a výměník tepla. Generátor vyrábí elektrickou energii a teplo, které vzniká ve spalovacím motoru, se využívá na ohřev vody a vytápění.Úspora až 30%

Protože ani elektřina, ani teplo, které při této výrobě vznikají, nemusejí nikam daleko "cestovat", jsou energetické ztráty minimalizovány, a to až o 30%. Jednoduše řečeno - tato technologie je až o 30% účinnější, levnější a ekologičtější než klasická výroba tepla a elektřiny.

Výkon až 12kW

Takovéto zařízení na výrobu elektrické energie doma dokáže dodávat elektřinu s výkonem až 12kW, stabilní výkon je mezi 4-5 kW což bohatě stačí na provoz běžného rodinného domku (mějme na paměti, že topení a ohřev vody je zajištěn "tepelnou" částí zařízení). Přebytečnou energii je možno dodávat do elektrické sítě, případně při vyšší potřebě elektřiny zase ze sítě energii odebírat. Kogenerační zařízení může výt připojeno na plynovou přípojku, některé typu umožňují také napojení na zásobník zkapalněného plynu.

Výrobci a ceny minielektráren

Co nabízí RVE energie

Minielektrárny na výrobu elektrické energie doma vyrábí například společnost Powerplus Technologies s označením Ecopower e3.0, ale vývojem a testováním těchto zařízení se zabývají také další firmy působící v oblasti energetických a tepelných zařízení (TEDOM, Baxi, Viessmann a další). Nevýhodou těchto zařízení je poměrně vysoká pořizovací cena - jeden kW výkonu přijde až na několik desítek tisíc Kč.

Vývoj jde ale neustále kupředu a tak je dost možné, že výroba elektrické energie doma pomocí kogenerační jednotky bude zanedlouho běžnou praxí.

Další možností, jak vyrábět doma elektrickou energii, jsou fotovoltaické elektrárny. O tom, jak funguje fotovoltaická elektrárna, se dozvíte zde.


Náš tip: Na Maxi-Půjčky.cz žádejte nejrůznější typy online půjček - vybere si každý - půjčky pro důchodce, půjčky pro nezaměstnané, úvěry pro matky na MD. Najdete zde také množství rad a doporučení na co si dávat při uzavírání půjček pozor.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Pravidla pro poskytování rady při výběru úvěru

Jak změnit dodavatele energií?

Výhody a nevýhody bankovní půjčky

Informace o SMS půjčce bez nahlížení do registru

Slevomat.cz - pobyty pro dva

Porovnání cen elektřiny

Srovnávač cen Zboží c.z.

Rychlá půjčka do 5000 Kč

Srovnání cen elektřiny

Výroba elektrické energie doma

Okamžitá půjčka ihned na účet

Potřebujete pomoct s PC?