Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaická elektrárna je zařízení, které využívá sluneční energii k výrobě elektřiny. Sluneční energie patří mezi obnovitelné zdroje energie.

Princip fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické elektrárny, známé také jako solární elektrárny, využívají fotovoltaický jev k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. Základními prvky fotovoltaické elektrárny jsou: fotovoltaické panely, střídače a baterie.

Fotovoltaické panely, tvořené fotovoltaickými články, jsou základním stavebním kamenem. Tyto články, obvykle vyrobené z monokrystalického či polykrystalického křemíku, přeměňují sluneční záření na stejnosměrný proud. Princip spočívá ve fotoelektrickém jevu, kdy sluneční fotony vyrážejí elektrony z materiálu článku, čímž vytvářejí elektrický proud.

Střídač pak převádí tento stejnosměrný proud na střídavý, vhodný k použití v běžných spotřebičích. Baterie slouží jako zásobárna vyrobené energie, umožňující využít elektřinu i v dobách sníženého slunečního svitu.



Rozdíly mezi typy fotovoltaických panelů

Existují tři hlavní typy fotovoltaických panelů: monokrystalické, polykrystalické a amorfní. Každý typ má své vlastní výhody a nevýhody v závislosti na světelných podmínkách a místní geografii.

Monokrystalické panely jsou efektivní při ideálních podmínkách a hodí se pro oblasti s dobrým slunečním zářením a dobrou orientací. Naopak polykrystalické panely jsou vhodné pro lokality s rozptýleným světlem. Amorfní panely pak mají vyšší citlivost při nižší intenzitě slunečního záření, ale jejich účinnost je nižší.

V České republice jsou populární zejména monokrystalické panely díky své výkonnosti a vhodnosti pro místní geografické podmínky.

Výhody a možnosti využití fotovoltaických elektráren

Fotovoltaické elektrárny nabízejí mnoho výhod. Kromě ekologického hlediska, kdy neprodukují emise CO2, jsou také nezávislé na pohyblivých součástech a využívají obnovitelný zdroj energie.

Instalace fotovoltaických elektráren umožňuje využívat vyrobenou elektřinu pro provoz domácích spotřebičů, ohřev vody, vytápění, v kombinaci s baterií pak jako záložní zdroj energie v dobách nedostatečného slunečního svitu. Investice do těchto elektráren se také jeví jako dlouhodobě výhodná, s možností návratnosti vstupních nákladů do pěti let a výnosností dosahující 10–25 % ročně.

Při výběru fotovoltaické elektrárny je klíčové zohlednit potřebný výkon a typ panelů dle místních podmínek. Správná dimenzování elektrárny je důležité pro efektivní využití sluneční energie a maximalizaci výkonu.

Výhody, jaké fotovoltaické elektrárny poskytují pro uživatele, jsou zřejmé. Jejich ekologický přínos, úspora nákladů na elektřinu a možnost využití pro různé potřeby domácnosti činí z těchto zařízení perspektivní a ekonomicky atraktivní investici do budoucnosti.

Jaké jsou jiné způsoby výroby elektřiny doma se dozvíte v tomto článku: Výroba elektrické energie doma.






Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Pravidla pro poskytování rady při výběru úvěru

Jak změnit dodavatele energií?

Výhody a nevýhody bankovní půjčky

Informace o SMS půjčce bez nahlížení do registru

Slevomat.cz - pobyty pro dva

Porovnání cen elektřiny

Srovnávač cen Zboží c.z.

Rychlá půjčka do 5000 Kč

Srovnání cen elektřiny

Výroba elektrické energie doma

Okamžitá půjčka ihned na účet

Potřebujete pomoct s PC?